piątek, 6 czerwca 2008

jacaranda mimosaefolia

chyba najbardziej kojarzone z lizbona drzewa ktore zima zrzucaja liscie a w okolicy maja obsypuja sie pieknymi liliowymi kwiatami. dopiero po opadnieciu kwiatow ktore obficie zasypuja lizbonskie chodniki drzewa te wypuszczaja nowe liscie. jacarandy tego gatunku dorastaja do 15m. maja ciekawe owoce - drewniane owalne i splaszczone "kapsulki". co ciekawe zdarza sie ze kwitna drugi raz w roku, jesienia, jednakze kwitnienie nie jest obfite i nastepuje na ulistnionych drzewach - przez co nie jest tak spektakularne i malo kto je zauwaza. jest to bardzo popularny gatunek wybierany do obsadzania alei i ulic w miastach o cieplym klimacie (chociaz dorosle egzemplarze sa w stanie zniesc temperatury nawet do -7 st.C) wiec te piekne drzewa mozna spotkac w wielu miastach na wszystkich kontynentach.

rodzaj jacaranda pochodzi z ameryki poludniowej i jest reprezentowany przez okolo 50 gatunkow. zalicza sie do rodziny bignoniaceae - bignoniowate (okolo 700 gatunkow w oklo 100 rodzajach) ktora jest dobrze znana dzieki drzewom ozdobnym o duzych kolorowych kwiatach. bardzo aromatyczne drewno tego rodzaju jest cennionym materialem do produkcji mebli. nazwa jacaranda wywodzi sie z jezyka indian guarani zamieszkujacych brazylie, paragwaj i argentyne (kraje z terenu ktorych pochodzi ten rodzaj) i oznacza "twarde drewno". mimosaefolia mozna przetlumaczyc jako mimozolistna co odnosi sie do rodziny mimosaceae - mimozowate, roslin o charakterystycznych lisciach jak np. u akacji ktora do tej rodziny nalezy.

a teraz kilka ciekawostek zwiazanych z tym pieknym drzewem: pretoria w RPA dzieki olbrzymiej ilosci tych drzew (zasadzonych z nasion przywiezionych z brazylii) nazywana jest jacaranda city (jakarandastad w jez. afrikaans), a w australii spiewa sie nawet kolende w ktorej pojawia sie nastepujacy tekst: "when the bloom of the jacaranda tree is here, christmas time is near". ekstrakt z jacarandy ma silniejsze dzialanie antybakteryjne wobec np. escherichia coli niz siarczan gentamycyny, popularny antybiotyk.

Jacarandás em Belém
from flickr by Jose Ferreira Jr.

jacaranda mimosaefolia
from flickr by jakub303

Jacaranda seed.
from flickr by peregrin@

jacaranda
from flickr by 'hold on'

Jacarandás cá e lá
from flickr by Jose Ferreira Jr.

Purple tree!
from flickr by Liv & Rich

1 komentarz:

Espresso pisze...

Wspaniałe to drzewo!
Szkoda,że w naszym klimacie nie może rosnąć :/