piątek, 13 czerwca 2008

phytolacca dioica

mimo ze wyglada jak spore drzewo (dorasta nawet do 20m), drzewem nie jest. phytolacca dioica jest wiecznie zielona bylina. to co wyglada jak pien jest tak naprawde olbrzymia lodyga ktora nie zawiera ligniny a co za tym idzie nie jest drewnem. lodyga jest tak miekka ze da sie ja pokroic zwyklym nozem.

ta ciekawa roslina pochodzi z poludniowoamerykanskich pampas (formacja roslinna zblizona do eurazjatyckich stepow i polnocnoamerykanskich prerii) ktore znajduja sie glownie na terenie argentyny i na niewielkich obszarach brazylii i urugwaju. na terenach z ktorych ta roslina pochodzi nazywana jest "ombu" co w jezyku guarani oznacza cien. geste ulistnienie tej olbrzymiej rosliny daje wspaniale schronienie przed palacym sloncem lub obfitym deszczem dla gauchos przemieszczajacych sie po pampas.

ombu zawiera w sobie trujacy sok (z saponinami i alkaloidami) o nieprzyjemnym zapachu i dzieki temu nie poszukuja go ani zwierzeta roslinozerne ani zadne insekty. nie jest wymagajacym gatunkiem, nie potrzebuje duzo wody i bardzo szybko rosnie, wiec jest czesto wybierana roslina do zadrzewiania terenow miejskich w szczegolnosci na poludniu europy. gatunek ten jest czesto wybierany do formowania drzewek bonsai.

cecha charakterystyczna jest czesto olbrzymi wrecz rozlewajacy sie "pien", i owoce przybierajace forme jagod podobne do owocow morwy (tylko ze znacznie wieksze).

ombu albo bela-sombra (czyli "piekny cien" - nazwa zwyczajowa w portugalii) nalezy do rodziny phytolaccaceae - szkarlatkowate, obecnej w regionach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. najciekawszym z gatunkow nalezacych do rodzaju phytolacca - szkarlatka jest z pewnoscia phytolacca dioica, jedyny gatunek dochodzacych do takich rozmiarow.

chyba najbardziej emblematyczny egzemplarz tego gatunku w lizbonie znajduje sie na alfamie, przy largo do limoerio tuz przy miradouro de santa luzia. to wlasnie to drzewo z ekstremalnie rozrosnietym "pniem" ktore chyba wszyscy zauwazaja.

Ombu
from flickr by Kikamen

Ombú?
from flickr by fabianlujan
argentynska pampa i ombu na horyzoncie

El ombu
from flickr by Noches Friend

IMG_2482 Phytolacca dioica_Ombu (Phytolaccaceae)
from flickr by christian.gilli

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dużo większe egz. są w centrum Aten w Ogrodzie Narodowym o średnicy ok.5 m.

Anonimowy pisze...

Widziałam wielkie "ombu" na wyspie Gozo niedaleko portu. Dopiero dziś dowiedziałam się co to jest! Nurtowało mnie to od wakacji ��

Anonimowy pisze...

Mam dwie takie rosliny w doniczkach.Wychodowalem je z nasion które przywiozłem z Barcelony .

Unknown pisze...

Hahaha poproszę o zdjęcia